Prati nas

Vijesti

Klasa Optimist

Aladrović: Mirovine rastu, iseljenici se vraćaju, a Hrvatska je fenomenalna za život

Moram priznati da se uopće za hrvatsku budućnost i perspektivu hrvatskih mladih ljudi ne bojim, zaključio je ministar rada, mirovinskog sustava i socijalne politike Josip Aladrović.

Objavljeno

|

Josip Aladrović (screenshot: N1)

Josip Aladrović, ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, u programu javne televizije komentirao je mirovine i ambiciozne ciljeve koje Vlada RH stavila pred sebe. “Što se tiče mirovina, zacrtali smo za cilj rast od 10 posto. Sada, nakon godinu dana, imamo rast od 3 posto. 10 posto ćemo definitivno dostići i mislim da je to apsolutno svima jasno”, poručio je ministar.

Aladrović je rekao da socijalne politike nisu izazov samo u Hrvatskoj, već cijeloj Europskoj uniji. Kao izazov istaknuo je trendove starenja stanovništva. Rekao je kako pripremaju reformu cijelog niza zakona i strateških dokumenata koji se odnose na socijalne politike. “Mogu i kod vas najaviti da će to biti sada jedna od prvih reformi kojima će pristupiti Vlada”, rekao je Aladrović.


“Svjesni smo da je to izrazito ekonomski zahtjevno, izrazito zahtjevno iz segmenta samog državnog proračuna, no s druge strane svjesni smo da te najranjivije skupine društva moramo na bolji način obeštetiti, uključiti na sudjelovanje u društvu, i, na kraju krajeva, omogućiti dostojanstven život, dostojanstveno bivanje u našem društvu i uključiti sve one koji se nalaze u ranjivim skupinama da budu integralni dio našeg društva”, dodao je.

Što se tiče plaća, rekao je kako su postavili cilj na 7600 kuna te da je siguran kako ćemo taj cilj dostići krajem iduće ili početkom 2023. godine.

Na na pitanje voditelja bi li rođaka vršnjaka iz Australije nagovorio da dođe u Hrvatsku, odgovorio je potvrdno. “Bih, apsolutno bih. Smatram da je Hrvatska fenomenalno mjesto za život”, rekao je Aladrović pa nastavio: “Definitivno možemo biti ponosni na to što imamo. Možemo li to bolje iskoristiti? Sigurno možemo.” Kaže da moramo postići društveni konsenzus oko toga da možemo i moramo učiniti više.

Rekao je i kako je u posljednje dvije-tri godine vidljiv trend povratka ljudi koji su otišli iz Hrvatske, kao i da je prisutan kontinuirani dolazak stranaca u našu zemlju.

Aladrović je također rekao kako će sustav obrazovanja puno tješnje povezati sa sustavom rada te da će mladi ljudi moći puno brže i agilnije odgovarati na izazove u ekonomiji. “Moram priznati da se uopće za hrvatsku budućnost i perspektivu hrvatskih mladih ljudi ne bojim”, zaključio je.

.

Život počinje s 50!

Mi smo medij zajednice. Razbijamo predrasude o starenju i starosti – živimo. Pratimo teme zdravlja, zdravstvene, obiteljske i mirovinske politike, politike, kulture, zabave, znanosti i životnog stila. Želimo vas ohrabriti, povezati i inspirirati kako biste zdravije i aktivnije uživali u životu. Poštujemo različitosti, promoviramo toleranciju i potičemo argumentiranu raspravu. Naš moto je: Živite brzo, umrite stari. Jako stari.

EPP