“Borili smo se za Hrvatsku, a danas imamo mirovine manje nego što su ih imali naši stari u jugokomunističkom režimu.” Tvrdnja je to koju često slušamo u različitim raspravama, ali i u svjedočenjima naših čitatelja koji kažu da im se starost pretvorila u golo razočaranje. Jer izdašna mirovina u kojoj će osunčani i sretni dokoličariti pod hrvatskim barjakom, čini se, bila je samo pusti sanak.
27 godina odgovornog rada
Tako nam umirovljenik Jura piše da nije zadovoljan obračunom mirovine i da zbog toga ima manje ljubavi prema Hrvatskoj. “Vlada je lopovski određivanjem moje mirovine ubila moje domoljublje”, doslovno kaže. Kako nam obrazlaže ovaj rezignirani umirovljenik, četiri je godine sudjelovao u Domovinskom ratu, a 27 godina je radio u prosvjeti pri čemu je zadnjih 10 godina imao status mentora i učitelja savjetnika. “Plaća mi je uvijek bila iznad prosjeka”, dodaje.
“Po banditskim pravilima određena mi je mirovina od 498 eura. Zbog toga danas Vladu RH doživljavam kao lopovsku. Sve hrvatsko što me je veselilo, danas me više ne interesira. Lopovluk se uvukao u sve pore društva i malo je nade da će se nešto pošteno učiniti”, zaključuje.
Negativna selekcija u školstvu
I čitatelj koji se predstavio pseudonoimom Idealist nije zadovoljan ni mirovinom ni državom u koju se Hrvatska pretvorila. “Radio sam u obrazovanju 40 godina. Prvo kao profesor 17 godina, a nakon toga kao ravnatelj 23 godine”, navodi.
To je, dodaje, odgovoran posao, budući da je upravljao s više od stotinu zaposlenih i preko tisuću učenika svake godine. “Država si je redovito uzimala poreze i doprinose iz plaće i na plaću. Važna je činjenica da sam na bolovanju bio samo pet dana i to zbog operacije prije 25 godina”, nastavlja. Danas mu je mirovina nešto iznad prosjeka za 40 i više godina staža: pukih 1.045 eura.
“Zamislite cinizma, država mi od toga uzme 40 eura poreza. Zbog svega me ne čudi što danas gotovo nitko ne želi raditi u prosvjeti, natezati se s roditeljima, učenicima i kojekakvim inspekcijama. Negativna selekcija urušiti će kvalitetu obrazovanja i to će biti zadnji čavao u lijesu našeg društva u cjelini. I za kraj, moj kolega koji je radio u nastavi 41 godinu ima mirovinu 840 Eura. Pametnom dosta zar ne?” zaključuje još jedan umirovljeni prosvjetni radnik.
Zanima nas vaša priča
Želite li i vi, posve anonimno, podijeliti svoje iskustvo i viđenje ove teme s nama i našim čitateljima, možete to učiniti putem web obrasca Povjerljivo. Napišite svoju priču!