Prati nas

Vijesti

Siti i gladni

Sever: ‘Država računa s tim da ljudi neće moći raditi!’ Komentirao je i svoju plaću

U prijevremenu mirovinu samo jedan posto ljudi odlazi jer to želi i jer misle da imaju dovoljno sredstava za život u budućnosti. Dvadeset posto odlazi radi toga jer su bolesni i ne mogu raditi. Njih 79 posto riješi se poslodavac.

Moje Vrijeme

Objavljeno

|

Krešimir Sever, NHS (foto: Siniša Bogdanić)

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever komentirao mirovinsku reformu protiv koje sindikati pokreću referendum. “Ovakav sustav koji je trenutno domišljen je domišljen isključivo tako da se zakine umirovljenike, da ih se tjera na rad koji ne mogu izdržati, da ih se rješavaju poslodavci”, kazao je u emisiji HTV-a Nedjeljom u 2.

“Apsolutno sumnjam na dobre namjere vlade”, potvrdio je. “Oni se vode samo i isključivo novcima i financijama, kako uštedjeti na leđima tih ljudi. Pri tome niti razmišljaju o razvoju,  niti o rastu BDP-a, niti o novim poslovima, novim tehnologijama, ni o čemu drugome. Činjenica je sljedeća: u prijevremenu mirovinu samo jedan posto ljudi odlazi jer to želi i jer misle da imaju dovoljno sredstava za život u budućnosti. Dvadeset posto odlazi radi toga jer su bolesni i ne mogu raditi. Njih 79 posto riješi se poslodavac.”


“Poslodavac već i sada, čim radnik stekne godine za prijevremenu mirovinu, ponudi mu neku otpremninu i pošalje ga u mirovinu na skrb državi. Onda će ga sad primiti nazad na 4 sata pod nekim drugim uvjetima. Taj isti poslodavac nema nikakve penalizacije zbog toga što to radi.”

“Znači, radnik je kažnjen, jer ga se poslodavac rješava – jer mu je prestar. A onda ga država još kazni naknadno, jer mu trajno umanji mirovinu. A poslodavac na drugoj strani pomlađuje radnu snagu i radi što god hoće. Dakle, ne valja. Država upravo s tim računa da ljudi neće moći raditi, da će na tome štedjeti. Pa treba pitati ljude. Slovenci su pitali, Švicarci su pitali, pa što ne bismo i mi pitali naše. Zato referendum”, istaknuo je.

Imaju li sindikalisti prevelike plaće?

Voditelj emisije Aleksandar Stanković osvrnuo se i na česte zamjerke građana da sindikalisti imaju velika primanja i da ‘sit gladnom ne vjeruje’. “Neću vas pitati koliko plaću imate, znamo da je to iznad 10.000 kuna”, kazao je Stanković. “Kao što neću ni ja vas pitati koliko je vaše primanje. Sasvim sigurno je veće od mojeg”, uzvratio je Sever. Voditelj je replicirao kako baš nije siguran u to pa je postavio pitanje koliko je uvjerljiv sindikalist nekome tko ima plaću 2.500 kuna.

“Mislite li da uvjerljivost ima veze s visinom plaće? Ljudi imaju pravo na svakakva promišljanja, ali je činjenica da mi za svoj rad beremo plaću kao što i svatko drugi bere za svoj rad. Nama naše plaće određuju naši članovi od svoje članarine. Oni dogovaraju visinu naše plaće. Kao što neki ljudi imaju plaću kod svojeg poslodavca, nama su poslodavci naši članovi”, objasnio je Sever i najavio da će se kandidirati još jedan mandat kako bi obavljao posao predsjednika, ako to njegovo članstvo želi.

.

Vijesti

Doznali smo kad ćemo napokon moći žičarom na Sljeme i koliko će to koštati

Žičara bi prve putnike mogla prevesti na Sljeme tek početkom listopada, no pitanje je koliko će ljudi biti spremno dati 100 kuna za odlazak na Sljeme i natrag.

Silvija Novak

Objavljeno

|

Izgradnja sljemenske žičare samo što nije gotova, no pitanje je koliko će Zagrepčana pohrliti provozati se u skupocjenom čudu tehnike do vrha Zagrebačke gore. Naime, karta u jednom smjeru koštat će oko 50 kuna, pa je upitno koliko će si ljudi moći priuštiti tu vožnju.

Žičara je, prema obećanjima zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, trebala biti dovršena i puštena u promet još u svibnju, ali je koronavirus poremetio planove. Prve vožnje zatim su najavljivane za početak srpnja, no ni taj rok nije ispoštovan, a po svemu sudeći neće biti ni onaj početkom rujna.


Žičara bi prve putnike mogla prevesti na Sljeme tek početkom listopada, no pitanje je koliko će ljudi biti spremno dati 100 kuna za odlazak na Sljeme i natrag. Tih sto kuna odnosi se samo na cijenu karte za žičaru i u tu cijenu nije uračunat dolazak do prve postaje žičare i  parking.

Uz to, na Sljemenu će se vjerojatno nešto popiti i pojesti pa bi tako izlet na Sljeme četveročlanu obitelj mogao koštati i do 500 kuna. Doduše, neki mediji špekuliraju kako će 50 kuna biti cijena povratne karte, što bi ovaj trošak moglo svesti u granice prihvatljivosti.

No ako ipak uspijete skupiti novac za izlet na Sljeme, do gore će vas voziti 80 gondola u koju stane po desetak ljudi, tako da će žičara u jednom satu moći prevesti i do 1500 putnika. Nove su kabine široke i visoke dva metra te opremljene grijanim sjedalima i bežičnim internetom. Prilagođene su i za osobe s invaliditetom, ali i za prijevoz onih kojima se na vrhu Medvednice ozlijede pa ih se mora spuštati u grad na nosilima. Kabine su opremljene i nosačima za skije i snowboarde, a želite li žičarom prevesti i svoj bicikl, moći ćete ga unijeti u samu kabinu jer nisu predviđeni posebni nosači za bicikle s vanjske strane gondole.

Podsjetimo, cijena početnog projekta izgradnje zagrebačke žičare bila je 300 milijuna kuna bez PDV-a, no kasnije je narasla 537 milijuna kuna.

Pogledajte kako je izgledalo gradilište žičare početkom lipnja 2020.:

Nastavi čitati

Život počinje s 50!

Mi smo medij zajednice. Razbijamo predrasude o starenju i starosti – živimo. Pratimo teme zdravlja, zdravstvene, obiteljske i mirovinske politike, politike, kulture, zabave, znanosti i životnog stila. Želimo vas ohrabriti, povezati i inspirirati kako biste zdravije i aktivnije uživali u životu. Poštujemo različitosti, promoviramo toleranciju i potičemo argumentiranu raspravu. Naš moto je: Živite brzo, umrite stari. Jako stari.

EPP