Prati nas

Vijesti

Siti i gladni

Sever: ‘Država računa s tim da ljudi neće moći raditi!’ Komentirao je i svoju plaću

U prijevremenu mirovinu samo jedan posto ljudi odlazi jer to želi i jer misle da imaju dovoljno sredstava za život u budućnosti. Dvadeset posto odlazi radi toga jer su bolesni i ne mogu raditi. Njih 79 posto riješi se poslodavac.

Objavljeno

|

Krešimir Sever, NHS (foto: Siniša Bogdanić)

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever komentirao mirovinsku reformu protiv koje sindikati pokreću referendum. “Ovakav sustav koji je trenutno domišljen je domišljen isključivo tako da se zakine umirovljenike, da ih se tjera na rad koji ne mogu izdržati, da ih se rješavaju poslodavci”, kazao je u emisiji HTV-a Nedjeljom u 2.

“Apsolutno sumnjam na dobre namjere vlade”, potvrdio je. “Oni se vode samo i isključivo novcima i financijama, kako uštedjeti na leđima tih ljudi. Pri tome niti razmišljaju o razvoju,  niti o rastu BDP-a, niti o novim poslovima, novim tehnologijama, ni o čemu drugome. Činjenica je sljedeća: u prijevremenu mirovinu samo jedan posto ljudi odlazi jer to želi i jer misle da imaju dovoljno sredstava za život u budućnosti. Dvadeset posto odlazi radi toga jer su bolesni i ne mogu raditi. Njih 79 posto riješi se poslodavac.”

“Poslodavac već i sada, čim radnik stekne godine za prijevremenu mirovinu, ponudi mu neku otpremninu i pošalje ga u mirovinu na skrb državi. Onda će ga sad primiti nazad na 4 sata pod nekim drugim uvjetima. Taj isti poslodavac nema nikakve penalizacije zbog toga što to radi.”

Oglas

“Znači, radnik je kažnjen, jer ga se poslodavac rješava – jer mu je prestar. A onda ga država još kazni naknadno, jer mu trajno umanji mirovinu. A poslodavac na drugoj strani pomlađuje radnu snagu i radi što god hoće. Dakle, ne valja. Država upravo s tim računa da ljudi neće moći raditi, da će na tome štedjeti. Pa treba pitati ljude. Slovenci su pitali, Švicarci su pitali, pa što ne bismo i mi pitali naše. Zato referendum”, istaknuo je.

Imaju li sindikalisti prevelike plaće?

Voditelj emisije Aleksandar Stanković osvrnuo se i na česte zamjerke građana da sindikalisti imaju velika primanja i da ‘sit gladnom ne vjeruje’. “Neću vas pitati koliko plaću imate, znamo da je to iznad 10.000 kuna”, kazao je Stanković. “Kao što neću ni ja vas pitati koliko je vaše primanje. Sasvim sigurno je veće od mojeg”, uzvratio je Sever. Voditelj je replicirao kako baš nije siguran u to pa je postavio pitanje koliko je uvjerljiv sindikalist nekome tko ima plaću 2.500 kuna.

“Mislite li da uvjerljivost ima veze s visinom plaće? Ljudi imaju pravo na svakakva promišljanja, ali je činjenica da mi za svoj rad beremo plaću kao što i svatko drugi bere za svoj rad. Nama naše plaće određuju naši članovi od svoje članarine. Oni dogovaraju visinu naše plaće. Kao što neki ljudi imaju plaću kod svojeg poslodavca, nama su poslodavci naši članovi”, objasnio je Sever i najavio da će se kandidirati još jedan mandat kako bi obavljao posao predsjednika, ako to njegovo članstvo želi.

Oglas
.

Život počinje s 50!

Mi smo medij zajednice. Razbijamo predrasude o starenju i starosti – živimo. Pratimo teme zdravlja, zdravstvene, obiteljske i mirovinske politike, politike, kulture, zabave, znanosti i životnog stila. Želimo vas ohrabriti, povezati i inspirirati kako biste zdravije i aktivnije uživali u životu. Poštujemo različitosti, promoviramo toleranciju i potičemo argumentiranu raspravu. Naš moto je: Živite brzo, umrite stari. Jako stari.