Prati nas

Zdravlje

Socijalna anksioznost

Lupa vam srce od stresa kad ste u društvu? Ponavljajte si ovih pet rečenica

Često nam se naši umirovljenici jadaju da se, otkako više nisu u radnom kolektivu, osjećaju izolirano i usamljeno, te da teško sklapaju nova prijateljstva. Socijalna anksioznost nije rijetka pojava u našem društvu, stoga donosimo pet afirmacija koje vam mogu pomoći ako se u raznim društvenim situacijama osjećate nelagodno i nervozno.

Objavljeno

|

Prema DSM-u socijalna je anksioznost obilježena strahom u nekim socijalnim situacijama (npr. razgovori, upoznavanje s nepoznatim ljudima, javni nastupi, pijenje ili jedenje u javnosti) kada je osoba izložena mogućoj procjeni drugih.
ilustracija: S. Bura/mj

Kad kažete da se usamljeni, svi će vam kao iz topa ispaliti najlogičniji savjet: sklopite nova prijateljstva. A vi u sebi znate da to baš i ne ide tako lako, ta nema osobe koja se ponekad nije osjetila nelagodno u društvu, osobito ako ne pozna ljude oko sebe.

Kod nekih takve situacije mogu poprimiti i ozbiljnije razmjere pa se počnu znojiti, od stresa im lupa srce. Mozak im govori da su svima antipatični, a tijelo im želi pobjeći. Ako se i vama to događa, patite od anksioznosti. Srećom, možete si i sami pomoći, kažu socijalni psiholozi.

Psiholog Harry Stack Sullivan za Psychology Today otkriva pet afirmacija koje možete primjenjivati kad vam je nelagodno u društvu. Nužno je, naime, promijeniti način razmišljanja, a izgovaranje afirmacija u sebi, dobar je početak za to.

Oglas

Svatko je ponekad nesiguran u sebe i to je u redu. Psiholog kaže da je sramežljivost, bez obzira na to u kojoj ste životnoj dobi, često ono zbog čega sami sebe osuđujemo i mislimo da smo manjkavi u usporedbi sa svima drugima. Podsjećati sebe da je anksioznost u društvenim situacijama normalna pojava, pomaže nam umanjiti stres. Vaša anksioznost ne definira vašu vrijednost ili sposobnosti. Doista su svi ponekad nesigurni.

Ljudi su daleko više fokusirani na sebe nego na mene. Često precjenjujemo do koje mjere drugi obraćaju pozornost na nas. U stvarnosti su ljudi daleko više fokusirani na sebe. U jednom psihološkom eksperimentu ljudi su si u paru dodavali košarkašku loptu. Usred eksperimenta, blizu njih je prolazio muškarac odjeven u gorilu, koji se udarao po prsima. Otprilike polovica sudionika ga uopće nije primijetila. Ljudi selektiraju na što će obraćati pozornost  i ignoriraju sve ostalo.

Čak i kad ispadnem smušen, mogu imati razumijevanja za sebe. Smušenost nije znak da ne znamo komunicirati. To je znak da komuniciramo. Osim toga, često kad mislimo da ispadamo kao neke šeprtlje, zapravo to na van uopće ne djeluje tako. Na primjer, jedno je istraživanje pokazalo da kada pokažemo izravnu naklonost prema nekome, predviđamo da će drugoj strani biti neugodno. No, pokazalo se da su ljudi to prihvatili bolje od očekivanja.

Sve će ove brige proći. Upamtite da su osjećaji tjeskobe i zabrinutosti privremeni. Stresni događaji na nas utječu jače kada nešto doživljavamo kao trajni stres. Ne dopustite si to. Upamtite da će vaše brige varirati i da nećete uvijek biti toliko zabrinuti kao u tom trenutku.

Ne moram biti savršen da bi bio cijenjen. Zvuči ironično, ali tek kad odustanemo od nastojanja da u našim društvenim interakcijama budemo savršeni, ljudima se počnemo više sviđati. Pokušaj da budemo savršeni kako bi izbjegli bilo kakav znak odbijanja, čini nas rastresenima i nepovezanima. Vaša vrijednost leži u vašoj autentičnosti, a ne u ispunjavanju nerealnih očekivanja.

Oglas
.

Život počinje s 50!

Mi smo medij zajednice. Razbijamo predrasude o starenju i starosti – živimo. Pratimo teme zdravlja, zdravstvene, obiteljske i mirovinske politike, politike, kulture, zabave, znanosti i životnog stila. Želimo vas ohrabriti, povezati i inspirirati kako biste zdravije i aktivnije uživali u životu. Poštujemo različitosti, promoviramo toleranciju i potičemo argumentiranu raspravu. Naš moto je: Živite brzo, umrite stari. Jako stari.