Prati nas

Mozaik

Jesu li ljudi u braku usamljeniji od samaca?

Kako starimo, sve smo zabrinutiji za naš život u poznim godinama. Tko će nam pružiti čašu vode, ako postanemo bolesni? Brinemo za naše društvene veze, u slučaju da postanemo nepokretni. Oni koji su na bilo koji način ostali bez partnera, moraju revalorizirati prioritete. Neki se čak u zrelim godinama zapitaju nije li krajnje vrijeme da pronađu partnera ili partnericu.

Objavljeno

|

Kako da mi uspije brak?
foto: BigStock

Društvo nam, uz brojne druge stvari, nameće brak kao ideal kojem trebamo težiti i pri tome se pogrešno misli da su neudane žene i neoženjeni muškarci, udovice i udovci te oni razvedeni – usamljeni.

Da usamljenost nema nikakve veze sa statusom veze, piše Senior Planet i dodaje da je pogrešno misliti kako je zajednički život rješenje problema. Eric Klinenberg, autor knjige o samačkom životu „Going solo“ ukazuje na sve brojnija samačka kućanstva i to ne zbog stjecaja okolnosti, već bog svjesne i namjerne odluke. „Ljudi koji žive sami znaju biti usamljeni, ali isto je i s onima u braku“, kaže.


Sve češći odabir samačkog života dokazuje da se on ne može izjednačiti sa nesretnim življenjem. Mladi samci su jednako zdravi i sretni kao ljudi u čvrstim vezama i brakovima. No što je s milijunima seniora koji žive tako? Istraživanja pokazuju da mnogima među njima i ne ide baš sjajno.

Zašto?

Kako starimo, sve smo zabrinutiji za naš život u poznim godinama. Tko će nam pružiti čašu vode, ako postanemo bolesni? Brinemo za naše društvene veze, u slučaju da postanemo nepokretni. Oni koji su na bilo koji način ostali bez partnera, moraju revalorizirati prioritete. Neki se čak u zrelim godinama zapitaju nije li krajnje vrijeme da pronađu partnera ili partnericu.

Kako bi izmjerili osjećaj usamljenosti i nedostatka smislene komunikacije s drugima te neugodu koju to izaziva, gerijatri Sveučilišta u San Fanciscu su ispitali 1.604 ljudi starijih od 60 godina. Iznenađujuće, 62 posto onih koji su prijavili usamljenost su bili – u braku. Možda nam to govori da bismo si za starost trebali priskrbiti društvene interakcije i prijatelje, a ne partnera.

(Digitalni) prijatelji su nužni za sreću

Kao ljudska bića težimo smislenim odnosima i društvenim vezama. Zbog toga se brojne starije osobe pridružuju portalima za traženje partnera. Tamo se druže i pronalaze prijatelje, makar im taj trud i nije donio životnog partnera.

I Facebook je sjajno mjesto za proširenje društvenog kruga, održavanje postojećih prijateljstava, igranje i razgovor. Tu su i forumi i internetske brbljaonice. Naša digitalna prijateljstva mogu biti nadopuna odnosima koje imamo u stvarnom životu.

Svi trebamo druge ljude, one kojima će biti stalo do nas, ali samački život ne vodi uvijek k usamljenosti. Jednako tako, život s nekim ne jamči sreću. Možemo održavati svoj nezavisni život kvalitetnim, sve dok u njemu gradimo i jake veze s drugim ljudima.

.

Život počinje s 50!

Mi smo medij zajednice. Razbijamo predrasude o starenju i starosti – živimo. Pratimo teme zdravlja, zdravstvene, obiteljske i mirovinske politike, politike, kulture, zabave, znanosti i životnog stila. Želimo vas ohrabriti, povezati i inspirirati kako biste zdravije i aktivnije uživali u životu. Poštujemo različitosti, promoviramo toleranciju i potičemo argumentiranu raspravu. Naš moto je: Živite brzo, umrite stari. Jako stari.

EPP